Mówi się, iż ktoś „milczy jak głaz”, czy jednak jest to prawda? Czy kamienie rzeczywiście milczą? A może skały potrafią opowiedzieć historię swoich przemian zachodzących w czasie milionów lat naprzemiennych destrukcyjnych działań wody, mrozu i wiatru.
Rezerwat Teplicko-Adrszpaski powstał właśnie w efekcie erozji piaskowcowych skał. Licznych odwiedzających od ponad trzech wieków zachwycają rezultaty tych przekształceń. Przez stulecia wiele form skalnych zyskało własne nazwy – jak Starosta i Starościna, Głowa cukru czy wiele innych. Wbrew pozorom nie jest to jednak świat tylko i wyłącznie nieożywionych skał. Obserwatora zaskakuje zjawisko współistnienia a może bardziej walki o przetrwanie świata roślin ze światem nieożywionej natury. Na każdym z przedstawianych obrazów znaleźć można ślady tej walki – walki o przetrwanie w zaskakujących formach i miejscach.
Wystawa, którą zatytułowałem „Kamienna opowieść” to seria fotograficznych obrazów która podejmuje próbę odczytania zapisu przemian oraz odszyfrowania przekazu na dwu poziomach – w skali makro oraz mikro.
Marek Rawski